Portfele ze skóry

Dobrej jakości dodatki galanteryjne to przede wszystkim portfele wykonane z naturalnej skóry. Szlachetny materiał jest nie tylko wytrzymały, ale elegancki. Obecnie częściej można się spotkać z tańszymi zamiennikami, które są wykonane z sztucznych tworzyw. Jednak to właśnie klasyczny portfel z naturalnej skóry jest typowym przedmiotem w kieszeni niejednego prawdziwego mężczyzny, czy w torebce pięknej kobiety. Świadczy o guście właściciela, dodając nam jednocześnie klasy i pewności siebie. W przeciwieństwie do toreb, które są często ostentacyjnymi modnymi dodatkami, portfel to przedmiot prywatny i osobisty, który zazwyczaj jest ukryty.

Skąd się wziął portfel?

Pochodzenie tego przedmiotu jest do dzisiaj niejasne. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się od starożytnego greckiego słowa „kibisis”, które jest używane do opisania worka noszonego przez boga Hermesa. Z kolei sam wyraz „portfel” jest często tłumaczeniem opisującym worek, w którym Perseusz niósł odciętą głowę Meduzy. Oxford English Dictionary określa ramy czasowe pojawienia się tego słowa na późne średniowiecze, kiedy to po raz pierwszy zostało użyte do opisania „torby do przechowywania mienia”. William Szekspir używa go właśnie w tym sensie, gdy pisze: „Czas ma na grzbiecie torbę; w niej jałmużnę. Dla zapomnienia.”. Zatem wczesne znaczenie tego słowa to opisanie czegoś, co rozpoznalibyśmy bardziej jako plecak. Pojawienie się papierowego pieniądza pociągnęło za sobą transformację słów odnoszących się do portfela. Od tej pory, określano go, jako torbę do przechowywania kosztowności w postaci płaskiej torebki.

Okazuje się, że to Chińczycy, jako pierwsi w XII wieku, zaczęli używać wspomnianych wyżej płaskich torebek. Przyczyna leżała w popularyzacji papierowych wersji pieniędzy, które wymagały innej formy ich przechowywania niż wcześniej stosowane sakwy na monety. Wkrótce ta zmiana dosięgnęła również resztę świata, przez co portfel stał się modnym dodatkiem galanteryjnym w wielu krajach Europy.

Portfel a format pieniędzy

Wielkość portfeli zmieniła się proporcjonalnie do rozmiarów banknotów. Jak wiadomo niektóre nominały, zwłaszcza o mniejszej wartości, różniły się od tych o większym znaczeniu. Ten stan rzeczy przetrwał do dzisiaj i tak naprawdę portfel nigdy do końca nie przyjął stałych wymiarów. Paradoksalnie nie jest to jego negatywna cecha. Duża różnorodność kształtów i formatów portfeli pozwala na swobodę w wyborze konkretnego modelu i łatwość dopasowania do osobistych potrzeb.

W przypadku kart kredytowych, które zostały wprowadzone w Ameryce w latach 50-tych, sprawa ma się podobnie. Popularne przegródki w wielu portfelach były dopasowane do kart obsługiwanych przez większość osób. Co ciekawe, wraz z rozwojem gospodarczym, ilość miejsca w portfelu nie wystarczała, aby przechować wszystkie rachunki, karty czy pieniądze. Ten problem został obecnie rozwiązany, dzięki płatnością mobilnym, które można wykonać przy pomocy telefonu. To z kolei zapoczątkowało nowy trend w przemyśle galanteryjnym. Portfele przyjęły bardziej minimalistyczny charakter, który ma na celu zaoszczędzić miejsce w jego wnętrzu. Zazwyczaj takie modele są płaskie i posiadają tylko kilka przegródek.

Typy portfela

Jeśli mowa już o rodzajach tego przedmiotu, warto wspomnieć, że i one podlegały ciągłym zmianom na przestrzeni lat. Klasyczny portfel, znany kiedyś, jako breast wallet lub secretary wallet, to pierwsze modele, w których można było trzymać rozłożone banknoty. Szczególnie znane w Stanach Zjednoczonych, w latach 60-tych, gdzie garnitury projektowano z wewnętrzna kieszonką na piersi, która idealnie mieściła wspomniany wyżej typ portfela. Jego przeciwieństwem jest składany rodzaj, który umożliwia złożenie portfela na dwa lub nawet trzy razy. Zamykany za zatrzask lub ekspres, mieści karty kredytowe i papierowe pieniądze. Często posiada również oddzielna przegródkę na bilon. Ten dodatek galanteryjny stał się bardzo modnym i praktycznym przedmiotem do przechowywania wszystkich, najpotrzebniejszych rzeczy. Niestety ze względy na swoją składana budowę, zajmuje sporo miejsca w kieszeni spodni czy marynarki.

Znaczenie portfela

Tradycyjnie portfel umożliwia przechowywanie banknotów, monet, biletów, rachunków czy zdjęć bliskich nam osób. Teraz, gdy większość transakcji gotówkowych jest przeprowadzana przy użyciu kart lub smartfonów, portfel może okazać się przestarzałym dodatkiem w torbie. Jednak prawdziwy portfel skórzany to ciągle nieprzemijający element ubioru. Uzupełnia codzienne stylizacje i jest manifestacją osobistego stylu właściciela. Jednocześnie jest to prywatny przedmiot, który zawiera wiele bliskich nam rzeczy. Nie mówiąc już o przyjemności z dotyku naturalnej skóry, której nie posiada żaden telefon czy plastikowa karta bankomatowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj