Czym jest tzw. starzenie dentalne?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zęby również się starzeją. Z wiekiem zaczynają żółknąć, robią się krzywe, wypadają. No naturalny, nieunikniony proces. Czasem jednak nasze zęby wyglądają o wiele starzej, niż wskazywałby na to nasz wiek. To właśnie starzenie dentalne, które nie tylko wpływa negatywnie na estetykę naszego uśmiechu, ale również postarza naszą twarz. Z czego wynika starzenie dentalne i jak mu przeciwdziałać?

Skąd bierze się starzenie dentalne?

Z wiekiem szkliwo zaczyna zmieniać kolor i ścierać się, przez co osoby starsze częsta mają żółte zęby, podczas gdy młodzi cieszą się białym uśmiechem. Jeśli szkliwo ściera się nadmiernie, to nasze zęby zaczną starzeć się szybciej od reszty ciała. Co może powodować nadmierne ścieranie się szkliwa? Przede wszystkim zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, wywoływany przez nadmierny stres czy wady zgryzu. Dużą rolę w starzeniu dentalnym odgrywa też niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niezadbane zęby również będą ścierać się, a co za tym idzie, również starzeć się szybciej.

Jakie są objawy starzenia dentalnego?

Po czym poznać, że nasze zęby starzeją się zbyt szybko? Rzecz jasna to ich kolor będzie najbardziej oczywistym wskaźnikiem. Jeśli mimo młodego wieku nasze zęby są pożółkłe i nie wyglądają dobrze, może to być konsekwencją starzenia dentalnego. Starzenie dentalne objawia się również na naszej twarzy. Krzywe, postarzałe zęby są oznaką zbyt wąski kości szczęki i żuchwy, które doprowadzają też do wcześniejszego powstawania zmarszczek i zatracania się owalnego kształtu twarzy. Starzenie dentalne może oznaczać też przedwczesne wypadanie zębów, a to również boże prowadzić do bardziej widocznych oznak starzenia się twarzy. Przez brak zębów podpierających skórę twarzy ta zaczyna wiotczeć i opadać, policzki zapadają się.

Leczenie starzenia dentalnego

Starzenie dentalne to proces, który na szczęście można odwrócić. Dzięki nowoczesnych zabiegom stomatologicznym nawet bardzo postarzałym zębom można przywrócić młodość. Aby odzyskać właściwy koloryt szkliwa warto zdecydować się na wybielanie, które pomoże nam odzyskać estetykę uśmiechu i pewność siebie. Krzywe zęby można naprostować poprzez stosowanie aparatu dentystycznego, który również pozwoli naszej skórze odzyskać podparcie, dzięki czemu będzie mniej podatna na starzenie się. Utracone zęby można odzyskać dzięki implantom, które poprawią nasz komfort codziennego życia i również pomogą w podpieraniu skóry i zapobieganiu przedwczesnemu zapadaniu się policzków.

Jak przeciwdziałać starzeniu dentalnemu?

Aby przeciwdziałać starzeniu dentalnemu należy więc pamiętać o utrzymywaniu wysokiego poziomi higieny jamy ustnej. Nie chodzi jedynie o codzienne szczotkowanie, płukanie i nitkowanie. Należy też regularnie odwiedzać dentystę i nie zapominać o wizytach kontrolnych raz na sześć miesięcy. W naszym mieście na szczęście znajdzie się nie jeden profesjonalny dentysta – Łódź pełna jest profesjonalnych gabinetów stomatologicznych oferujących kompleksowe usługi higieniczne pozwalające zapobiegać starzeniu dentalnemu. Jak pomóc może stomatolog Łódź? W dzisiejszych czasach stomatolodzy korzystają z zaawansowanych technologii, takich jak techniki cyfrowe czy implantologia, aby skutecznie radzić sobie z problemami związanymi ze starzeniem dentalnym. Implanty zębowe stanowią innowacyjne rozwiązanie w przypadku utraty zębów, przywracając pacjentom komfort i pewność siebie. Jeśli nie wiesz, gdzie w Łodzi znaleźć można dobry gabinet dentystyczny, najlepiej poradzić się rodziny i znajomych lub sprawdzonych stron internetowych – wystarczy wyszukać w sieci haseł takich jak „dentysta Łódź”, „klinika stomatologiczna Łódź” czy „dentystka Łódź”, aby wyszukać różnorodne oferty stomatologiczne w Łodzi i okolicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj