Witaminy w ciąży – czy warto je przyjmować?

Ciąża to czas intensywnych zmian w organizmie kobiety. Rozwijające się nowe życie zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze a także witaminy, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju płodu. Nie dziwi więc fakt, że wiele kobiet zastanawia się, czy powinny przyjmować witaminy w ciąży, czy też nie jest to konieczne. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Jak witaminy wpływają na rozwój płodu?

Witaminy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale również na stan płodu. Wspomagają prawidłowy rozwój poszczególnych układów i organów. Przykładowo, witamina A wspomaga rozwój komórek, jest również odpowiedzialna za wzrost kości oraz prawidłowy wzrok. Witamina B9, znana powszechnie jako kwas foliowy, pomaga zaś chronić nienarodzone dziecko przed wadami cewy nerwowej. Witamina C wspomaga zaś produkcję kolagenu oraz pozytywnie wpływa na wzmocnienie odporności. Słowem, niedobory witamin w ciąży mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i doprowadzić do powstawania wad i chorób. Nie należy więc lekceważyć tego problemu.

Warto również wspomnieć o tym, że witaminy są niezwykle potrzebne również przyszłej mamie. Ciąża to obciążenie dla organizmu, dlatego też potrzebuje on składników, które pomagają w jego odbudowie i regeneracji.

Przede wszystkim zbilansowana dieta

Mówiąc o witaminach w ciąży, warto zacząć od tego, że podstawowym ich źródłem powinny być spożywane przez ciężarną pokarmy. Większość cennych witamin znajduje się w warzywach i owocach. Wyjątek stanowi witamina B12, którą znaleźć możemy w produktach takich jak mięso, jaja czy nabiał. Dieta ciężarnej powinna więc być jak najbardziej urozmaicona.

Przyjmowanie suplementów diety może pomóc

Nie da się ukryć, że spożywanie takich ilości owoców i warzyw, ale również produktów odzwierzęcych, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, może być dla kobiety ciężarnej trudne. Tym bardziej, że często zmaga się ona z problemami związanymi z układem trawiennym (poranne mdłości, jadłowstręt, zgaga). W takim przypadku witaminy w ciąży warto przyjmować w postaci suplementów diety. Szczególnie polecane są te preparaty, które zawierają w swoim składzie naturalne witaminy, pochodzące np. z wyciągów z roślin.

Nie działaj na własną rękę

Witaminy są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej oraz dla rozwoju płodu. Warto jednak mieć świadomość, że ich nadmiar w organizmie może być szkodliwy i przyczynić się do powstania wielu problemów zdrowotnych. Dlatego też specjaliści zalecają kobietom w ciąży przyjmowanie witamin pod okiem lekarza. To on najlepiej określi jakich składników potrzebuje dana kobieta oraz w jakich dawkach należy je przyjmować. Dzięki temu suplementacja witaminami w ciąży będzie całkowicie bezpieczna.

Nie ma co do tego wątpliwości, że witaminy w ciąży powinny być dostarczane w ściśle określonej ilości – najczęściej większej, niż przed ciążą. Uzupełnianie niedoborów może być bowiem korzystne zarówno dla dziecka, jak i przyszłej matki. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny, dlatego chcąc zacząć przyjmować konkretne preparaty, warto skorzystać z porady lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj