Wiele osób pragnie wydawać mniej gotówki, jednak nie ma pojęcia, od czego zacząć. Oszczędzanie wcale nie jest trudne, jednak musimy wykazać się konsekwencją i racjonalnym myśleniem. Pamiętajmy o tym, że każdy wydatek powinien być przemyślany – dotyczy to zarówno porannego wypadu po bułki, jak i zakupu nowej pralki. Musimy zrobić wszystko, aby skończyć z nabywaniem produktów, które nie są na m potrzebne. To właśnie one będą stanowić źródło naszych oszczędności. Dobrze jest zastanowić się, ile jedzenia wyrzuciliśmy w ostatnim miesiącu, a także ile ubrań z różnych powodów leży w szafie z metkami.
1. Szukaj zamienników
Myślisz, że produkty wysokiej jakości zawsze znajdują się na najwyższej półce cenowej? Nic bardziej mylnego! Bardzo często można znaleźć tańsze zamienniki, które są równie dobre. Trzeba mieć świadomość, że znani i uznani producenci produkują również dla popularnych sieci handlowych np. Biedronki, Tesco, Lewiatan. Oczywiście wyroby sprzedawane pod innym logo są tańsze, jednak ich jakość jest niemal identyczna. To sprawdzony sposób na to, aby sporo zaoszczędzić. Mogłoby się wydawać, że kilkadziesiąt groszy, czy też kilka złotych nie robi większej różnicy. Trzeba jednak pamiętać, że w skali miesiąca to małe kwoty tworzą pokaźną sumę.
2. Odwiedź lumpeksy
Najwięcej wydajesz na zakup ubrań i dodatków? Prawdą jest, że ceny w popularnych sieciówkach są dość wysokie. Galerie handlowe warto jest odwiedzać w okresie wyprzedaży posezonowych. W lumpeksach za kilka złotych możemy upolować prawdziwe perełki. Bardzo często są to rzeczy markowe, których jakość znajduje się na najwyższym poziomie. Niektóre z nich nie posiadają żadnych śladów użytkowania, a więc z pewnością posłużą przez długi czas. Ponadto można znaleźć tam marki niedostępne w Polsce. Nierzadko ubrania są unikatowe, co zadowoli tych, którzy lubią wyróżniać się z tłumu. Należy jednak pamiętać o tym, że second handy trzeba odwiedzać systematycznie. Nie zawsze uda nam się znaleźć coś ciekawego. Ponadto dobrze jest kupować „na przyszłość” np. grubą, zimową kurtkę w środku lata.
3. Korzystaj z czytników
W wielu sklepach ceny na półkach są nieprawdziwe. Dopiero po sprawdzeniu paragonu okazuje się, że kawa nie kosztowała 14,99 zł, a 19,99 zł. Różnice w cenach wydają się być nieznaczne, jednak w ten sposób marnujemy sporą ilość gotówki. Dobrze jest korzystać z czytników cen, które znajdują się w niemal każdym dużym sklepie. Dzięki nim nie będziemy mieć żadnych wątpliwości. Cena wyświetlona na ekranie czytnika będzie taka sama, jak po zeskanowaniu przy kasie.
4. Sprawdzaj gazetki promocyjne
W popularnych supermarketach można znaleźć nie tylko produkty spożywcze, ale również przemysłowe i sezonowe. Mowa tutaj o m.in. odzieży sportowej, zniczach i wiązankach na groby, sankach, ozdobach świątecznych, garnkach ceramicznych, zestawach narzędzi itd. Lewiatan gazetka w wersji elektronicznej pozwoli sprawdzić, co obecnie znajduje się w ofercie. Bez trudu znajdziemy także katalogi promocyjne innych sklepów.