Pieprz syczuański jest najważniejszą przyprawą kuchni chińskiej. Wbrew swojej nazwie, ma niewiele wspólnego z tradycyjnym i znanym nam pieprzem. Ta chińska przyprawa jest niezwykle wyrazista i nadaje potrawom pikantny posmak z nutą cytrusowego aromatu. W kuchni chińskiej jest doceniana jednak nie tylko przez wzgląd na swoje walory smakowe, ale również dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom.
Pieprz syczuański – charakterystyka
Przyprawa ta pochodzi z chińskiej prowincji Szechwan. Chociaż w nazwie i w wyglądzie przypomina pieprz stosowany w polskiej kuchni, jest czymś innym. To łupiny suszonych owoców drzewa żółtodrzewu pieprzowego. Niektóre gatunki rosną na terenach umiarkowanego klimatu Chin, Japonii, Himalajów i Ameryki Północnej. Jednak nie wszystkie będą nadawały się do kulinarnych przepisów. Najpowszechniejszą odmianą, którą stosuje się w kuchni jest Zanthoxylum pipertium, czyli wschodnia odmiana. Jest to dość rzadka roślina występująca pod nazwą Syczuański pieprz, Fagara Szechwan czy Szechuan pepper.
Drzewo to posiada cienkie i czerwonawe łodygi, a suszone owoce przypominają małe orzeszki o średnicy około 4 mm. Pod skórką znajduje się małe nasionko, jednak przyprawa składa się głównie z pustych łusek w całej lub zmielonej postaci.
- bukiet – owoce mają łagodne lekko pieprzowy bukiet, liście pachną cytrusami;
- smak – owoce są pieprzne i drażniące, liście mają cytrusowy i łagodny smak;
- skala ostrości – 4.
Pieprz syczuański powinien być przechowywany w chłodnym i szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Można dodawać do potrawy całe łuski lub zmielić je za pomocą młynka.
Pieprz syczuański – właściwości
Ta popularna w Azji przyprawa ma bardzo dużo dobroczynnych właściwości, które mają wpływ na nasze zdrowie. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i wzmacniające odporność. Podczas przeziębienia i grypy może łagodzić gorączkę i poprawić samopoczucie, rozgrzewając organizm.
Wywiera pozytywny wpływ na wątrobę i oczyszcza drogi żółciowe. Dodawany do potraw może wzmocnić funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomaga trawienie. W medycynie ludowej był stosowany w łagodzeniu skurczów i kolek w okolicy przewodu pokarmowego. Wykazuje również działanie detoksykujące.
Pieprz syczuański – gdzie kupić
Przyprawa ta bywa trudna do zdobycia na terenie Polski, ponieważ jej popularność jest duża w krajach wschodnich. Dlatego, aby zyskać pewność, że zakupiony produkt jest najwyższej jakości, warto skorzystać z oferty zaufanego sklepu internetowego ze zdrową żywnością. Jego cena to około 8-10 zł za 50 gramów.
Zastosowanie pieprzy syczuańskiego w kuchni
Pieprz syczuański jest ściśle związany z potrawami chińskiej prowincji Szechuan, które charakteryzują się wyrazistym i lekko pikantnym smakiem. Doskonale komponuje się daniami o mocniejszym smaku, takimi jak kaczka czy wieprzowina. W kuchni syczuańskiej bardzo często z tym rodzajem pieprzy łączy się imbir i anyż gwiazdkowy.
Swoje zastosowanie odnalazł również w daniach kuchni japońskiej, głównie potrawach z makaronem czy zupach. Popularna przyprawa 7 smaków wywodząca się z Japonii zawiera w swoim składzie właśnie pieprz syczuański.
źródło zdjęcia: freepik.com